Główna -> Szlaki turystyczne -> Szlak Architektury Obronnej

Szlak Architektury Obronnej

Wycieczka Rowerowym Szlakiem Architektury Obronnej to prawdziwa przygoda i wyzwanie, także szansa na zapoznanie się ze zwycięstwami i euforiami, ludzkimi dramatami i tragediami, ale przede wszystkim z przełomowymi momentami w historii regionu i całego kraju. Szlak jest więc doskonałym pomysłem na aktywne spędzenie wolnego czasu dla zwolenników wypoczynku na dwóch kółkach, a także dla miłośników militariów i historii Polski. Całość szlaku liczy 500,5 km. poniżej przedstawiamy początkowy odcinek szlaku o długości 66,1 km z Końskich do Chęcin.

Opis przebiegu szlaku na trasie Końskie – Chęciny:

Szlak rozpoczyna się na Dworcu PKS w Końskich. W głębi dworca, obok głównego budynku, mapa województwa świętokrzyskiego z zaznaczonym przebiegiem szlaku. Czarna nitka wije się przez region na długości 500,5 kilometra. Dworzec opuszczamy jadąc ulicą Sportową, kierując się według oznakowania, na północ. Dalej ulicami 1. Maja i Lipową dojeżdżamy do trudnego skrzyżowania z drogą nr 728 na Warszawę. Należy zachować szczególna ostrożność. Ulica Staszica, mijając Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 jedziemy do Proćwina.

Praktyczne informacje: W Końskich (0,0 km) na szczególną uwagę zasługują zespół pałacowo-parkowy z przełomu XVIII i XIX wieku oraz neogotycki kościół pw. śś Mikołaja i Wojciecha.

Z Proćwina (4,2 km) nieutwardzoną drogą, pomiędzy malowniczymi polami, dojeżdżamy do zabudowań Modliszewic (5,9 km). W centrum skręcamy w lewo, gdzie przy drodze Dwór obronny znajdujący się na terenie Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Należy zachować ostrożność przy włączaniu się do ruchu na drodze Końskie – Piotrków Trybunalski. Po kilkudziesięciu metrach skręcamy w prawo pozostawiając drogę wojewódzką i kierujemy się do Sierosławic (8,4 km), skąd prostą, asfaltową trasą do Kazanowa. Po przebyciu 10 km szlaku czekają na nas: zespół poklasztorny Bernardynów oraz pozostałości (ruin) dworu obronnego Kazanowskich. Z Kazanowa (10,0 km) asfaltem zjeżdżamy do Dziebałtowa (19,0 km), skąd dalej utwardzona droga i leśnym duktem do Sielpi (możliwe utrudnienia w nawierzchni na długości 2,3 km). Sielpia Wielka (19,0 km) to znana miejscowość letniskowa w województwie, z dobrze rozwiniętą i zróżnicowaną bazą noclegową. Na trasie szlaku także Muzeum Zagłębia Staropolskiego w dawnym zakładzie powstałym w inicjatywy ks. Stanisława Staszica i Ksawerego Druckiego-Lubeckiego.

Z Sielpi kierujemy się do miejscowości Barak (22,3 km). Przed droga krajową nr 74 skręcamy w lewo do Miedzierzy (24,6 km), gdzie wznosi się charakterystyczny kościół z dwoma wysokimi wieżami stylizowany na styl romański. Z Miedzierzy kierujemy się dalej do drogi krajowej nr 74 (26,1 km), zachowując ostrożność włączamy się do ruchu i dojeżdżamy do Smykowa (27,3 km). W centrum miejscowości pozostawiamy drogę krajową i zjeżdżamy w prawo według oznakowań na Grzymałków. Dalsza trasa wiedzie nas na niewielkie wzniesienie doprowadzając do Glinianego Lasu (29,4 km). Podziwiając malownicze widoki zjeżdżamy do Grzymałkowa (32,3 km) i „pokonując” Skoki (33,9 km) kierujemy się łukiem drogi w lewo na wschód. Przez Mokry Bór (34,8 km) i Malmurzyn (37,3 km) wkraczamy w najbardziej malownicze odcinki trasy w tej części szlaku. Na rozdrożu kierujemy się na południe, by wjechać na teren Suchedniowsko-Oblęgorskiego Parku Krajobrazowego. Przed nami do pokonania wzniesienie Widoma (413 m) położone pomiędzy Górą Sieniewską (448,8 m) i Rez. „Barania Góra” (426,5 km). Po obejrzeniu malowniczych krajobrazów czeka nas stromy zjazd do Oblęgora (40,5 km) i ostry skręt w lewo do Oblęgorka (42,0 km). Szczególnie zainteresowani tematyką regionu i literaturą powinni skierować się do Muzeum Henryka Sienkiewicza, skręcając ze szlaku w lewo w aleję lipową. Powracając do szlaku jedziemy dalej i przecinając drogę wojewódzką nr 748 dojeżdżamy do miejscowości Chełmce (44,6 km).

Informacje praktyczne: W miejscowości Chełmce na uwagę zasługują dwór o charakterze obronnym i grubych murach popularnie zwany „zborem ariańskim” oraz kościół św. Marii Magdaleny i św. Mikołaja.

W Chełmcach pozostawiamy dobrą nawierzchnię i kierujemy się droga na południe do Brynicy (44,7 km). Możliwe utrudnienia na trasie. Przed zabudowaniami wsi skręcamy w prawo, na zachód, kierując się do Piekoszowa. Wcześniej obowiązkowo, jadąc za oznakowaniem szlaku, docieramy do Podzamcza Piekoszowskiego (50,6 km), gdzie znajduje się pałac fundowany przez rodzinę Tarłów. Piękne ruiny dokumentują przemianę rezydencji zamkniętej w otwartą i są łudząco podobne do pałacu biskupów krakowskich w Kielcach. Zachęcamy do poznania legendy powstania tego miejsca. W dalszej drodze kierujemy się do Piekoszowa (52,7 km), w którym chwilę ukojenia przyniesie nam pobyt w Sanktuarium Matki Bożej Piekoszowskiej. Z Piekoszowa kierując się na południe wjeżdżamy na G. Skwarnię i pokonując Pasmo Zgórskie zjeżdżamy do Zawady (57,0 km). Następnie korzystniejszą nawierzchnią jedziemy na wschód do miejscowości Szewce (59,3 km). Przejeżdżamy pod drogą krajową numer 7 i następnie zjeżdżamy za oznakowaniami w prawo kierując się terenową drogą do Jaskini Raj (60,6 km). Ta najpiękniejsza geologiczna perła regionu świętokrzyskiego urzeka turystów bogatą szatą naciekową. Zachęcamy do odwiedzenia jaskini.

Informacje praktyczne: Jaskinia Raj – rezerwacje pod numerem tel. +48 41 346 55 18. W budynku toalety, punkt gastronomiczny, przy obiekcie miejsca odpoczynku.

Z Jaskini kierujemy się przez wzniesienie Czerwonej Góry do drogi wojewódzkiej nr 762 (63,2 km), zachowując szczególną ostrożność podczas włączania się do ruchu oraz na serpentynach przy połączeniu w drogą krajową nr 7. Po 66,1 km docieramy do Chęcin – niezwykłego miasteczka o średniowiecznym rodowodzie, nad którym górują ruiny zamku pamiętające jeszcze czasy Kazimierza Wielkiego. W samych Chęcinach wiele ciekawych miejsc do odwiedzenia, a wśród nich m.in.: zespół franciszkański, kamienica Niemczówka, ratusz, zajazd Pod Srebrną Górą, dawna synagoga, cmentarz żydowski i wiele innych.

Dalszy opis przebiegu szlaku

Informacje praktyczne:
Punkt Informacji Turystycznej w Chęcinach
26-067 Chęciny, ul. Staszica 3
www.checiny.pl

Więcej informacji:
Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego
25-033 Kielce, ul. Ściegiennego 2
tel./fax +48 41 361 80 57
www.rot.swietokrzyskie.travel

miejsce na mapie

Wirtualny spacer

Pogoda w Końskich

Pogoda Końskie z serwisu