Główna -> Szlaki turystyczne -> Szlak Końskie-Serbinów

Szlak Końskie-Serbinów

 Szlak oznaczony jest kolorem żółtym, rozpoczyna się w Końskich przy ulicy Sportowej, obok dworca PKS. Prowadzi zarówno ciągami pieszymi, jak i drogami leśnymi. Głównymi atrakcjami na trasie są kościół pw św. Anny oraz rezerwat przyrody ożywionej Górna Krasna (ornitologiczno-florystyczny) w Krasnej.
Zbiornik Browary fot. Koło PZW „Miejskie” Końskie

Wycieczkę rozpoczynamy w Końskich na ulicy Sportowej, na placu dworca PKS. Z dworca kierujemy się ulicą Sportową w stronę ulicy Partyzantów, jednocześnie wkraczając na niebieski pieszy szlak turystyczny. Na ulicy Partyzantów skręcamy w lewo przy Gimnazjum nr 2 w ulicę Browarną. W tym momencie szlak żółty oddziela się od niebieskiego. Idąc mijamy zbiorniki wodne „Browary I i II”. Woda w zbiornikach jest bardzo spokojna i nie głęboka – sprzyjająca młodym adeptom sztuki wędkarstwa. Zbiorniki ten uraczyć nas mogą płocią, okoniem, leszczem, karasiem, jaziem, szczupakiem, linem, karpiem oraz amurem. Częstymi bywalcami tego łowiska są dzikie łabędzie i kaczki.

Kościół pw. św. Anny  fot.Dariusz Kowalczyk

Następnym obiektem wartym uwagi na naszej trasie jest Kościół pw. św. Anny wzniesiony w 1770 roku przez Jana Fajgla, burgrabiego krakowskiego, jednonawowy, z węższym i kwadratowym prezbiterium zamkniętym półkolistą apsydą. Przy kościele znajduje się cmentarz, na którym znajdziemy grób matki słynnego tenora Jana Kiepury i grób partyzanta Waldemara Szwieca „Robota”, który zginął podczas niemieckiej obławy w Wielkiej Wsi. Dalej kierujemy się ulicą Izabelowską. W miejscowości Izabelów udajemy się do lasu. Od tej pory podążamy ścieżkami leśnymi podziwiając malowniczą przyrodę. Po drodze spotykamy urokliwe miejsca, takie jak ścieżka edukacyjna pozwalająca nam dowiedzieć się informacji o florze i faunie koneckiego lasu oraz źródełko Wąsosz z miejscem do odpoczynku. Następnie w pobliżu leśniczówki przecinamy szlak czerwony i ponownie wkraczamy na drogę asfaltową podążając przez Wąsosz. W Wąsoszu skręcamy w prawo, gdzie żółty szlak łączy się ze szlakiem czerwonym. W miejscowości Stara Wieś kierujemy się w lewo jednocześnie zbaczając z czerwonego szlaku i wkraczając na ścieżki leśne.

Ścieżka edukacyjna Wąsosz fot.Agnieszka Werens

Po drodze mijamy punkt edukacyjny. Jest on dobrym miejscem do obserwacji kilku rzadkich gatunków ptaków, np. paszkota, kruka i kobuza. Następnie mijamy starorzecze Krasnej i dochodzimy do asfaltowej drogi i mostu na rzece. Po przeciwnej stronie drogi znajduje się miejsce odpoczynku i punkt edukacyjny. Ruszamy asfaltową drogą w kierunku Błotnicy, a następnie skręcamy w prawo, w leśną drogę. Mijamy śródleśne oczko wodne. Następnym przystankiem jest kolejny punkt edukacyjny, a w dalszej wędrówce mijamy zabudowania starej gajówki. Nieco dalej widzimy wieś Duraczów. a za kilkaset metrów czeka na nas kolejny punkt edukacyjny. Następnie kierujemy się w prawo w stronę rzeki, gdzie możemy podziwiać ślady żerowania bobrów. Idąc prosto po ok 2.5 km dochodzimy do asfaltowej drogi, przechodząc przez most dochodzimy do rozwidlenia dróg, na którym kierujemy się w prawo, aby zobaczyć koryto rzeki w bagiennej części doliny. W tym miejscu możemy zaobserwować wiele gatunków ważek.

Wieża widokowa w Lutej fot. Agnieszka Werens

Wracając na szlak mijamy dwa punkty edukacyjne. Pierwszy przy śródleśnym torfowisku, gdzie możemy zaobserwować występujące tutaj gatunki owadożernej rosiczki okrągłolistnej oraz żurawiny błotnej. Nieco dalej mijamy płaty wrzosowisk. W pogodne dni możemy oglądać piękne okazy motyli z rodziny Modraszków. Następnie dochodzimy do kolejnego skrzyżowania Luta II. Kolejnym przystankiem będzie pomost oraz wieża widokowa, z której możemy obserwować naturalne zespoły roślinności bagiennej oraz panoramę doliny. Kierując się w stronę wsi Luta III mijamy piaskowcową figurkę św. Jana Nepomucena z XVII w. Dochodzimy do wsi i na skrzyżowaniu skręcamy w lewo. Mijajmy miejscowość i wchodzimy do lasu udając się w kierunku wsi Szałas. Po chwili wchodzimy na most- jest to już ostatnie spotkanie z piękną i urokliwą Krasną. Końcówka wędrówki obfituje w niezwykłe widoki – kiedy miniemy Długojów i Rogowice czekają nas niecodzienne wrażenia – możemy usłyszeć klangor żurawi oraz szybujące czarne bociany. Ostatnią miejscowością naszej wędrówki jest Serbinów.

Szlak Końskie – Serbinów – 38,5 km
Przebieg szlaku: Końskie – Izabelów – Wąsosz – Krasna – Luta – Szałas – Długojów – Rogowice – Serbinów

Więcej informacji:
Oddział PTTK w Końskich
26-200 Końskie, ul. Partyzantów 1
tel./fax +48 41 372 31 70
www.pttkkonskie.pl

miejsce na mapie

Wirtualny spacer

Pogoda w Końskich

Pogoda Końskie z serwisu