Główna -> Szlaki turystyczne -> Szlak Żarnów-Antoniów

Szlak Żarnów-Antoniów

 

Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu fot. ROT

Wybierając się na wędrówkę szlakiem niebieskim zauważamy, że jego obecność na Ziemi Łódzkiej zaznacza się dość mocno w starym Żarnowie, miasteczku nad którym góruje romański kościół p.w. św. Mikołaja, wpisany także w przebieg szlaku romańskiego. Tuż po przekroczeniu granicy województwa, szlak mija wsie Marcinków i Adamów, by dotrzeć do miejscowości Machory – osady o interesujących tradycjach przemysłowych. W początkach XVI wieku istniała tam kuźnica wodna, później dymił wielki piec. W XIX wieku kopano tu też rudę żelaza. Obecnie w Machorach możemy zobaczyć ruiny zakładu Ludwika Bayera, dawnej kaflarni, niestety nie udostępnione do zwiedzania. Fabryka ta tuż po uruchomieniu stała się jedną z najlepszych, z miejscowej gliny i sprowadzanych margli produkowano w niej kafle piecowe, zdobione scenami rodzajowymi i historycznymi. Kafle te cieszyły się niezwykłą popularnością w całym imperium rosyjskim, dowodem na to jest fakt, iż machorskimi kaflami obudowane były piece kolei transsyberyjskiej.

Z Machor po 2 km docieramy do Maleńca, któremu sławę przyniósł zakład, w którym produkowano niegdyś interesujące kształtem gwoździe cięte z blachy. Dziś zakład ten to Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu, ożywa podczas organizowanych w lipcu Kuźnic Koneckich. Jest unikalnym w skali europejskiej zabytkiem techniki z zachowanym w pełni cyklem walcowania blachy i wytwarzania z niej narzędzi gospodarczych, w tym ww. gwoździ oraz szpadli. Pracę zakładu zainicjował Kasztelan Łukowski Jacek Jezierski w 1784 r., a pracował on nieprzerwanie do 1967 r. 15 lipca 1878 r. król Stanisław August Poniatowski wizytował tutejsze tereny zapoznając się także z fabryką w Maleńcu. Opis tej wizyty znajdziemy w diariuszu z podróży spisanym przez Adama Naruszewicza. Innymi tradycjami jakimi poszczycić się może Maleniec jest hodowla ryb w licznych stawach rozsianych po okolicy.

Pozostawiając za sobą Maleniec jedziemy dalej drogą początkowo piaszczystą wzdłuż rzeki Czarnej, następnie przejeżdżamy krótko przez las, przecinamy drogę nr 74 i dalej już asfaltem przez Koliszowy, Dębę, Strzęboszów,  Sokołów i Dziebałtów docieramy do Sielpi – największej miejscowości wypoczynkowej województwa świętokrzyskiego. Wielki kompleks obiektów noclegowych, ośrodków wypoczynkowych, campingów, pól namiotowych oferuje noclegi o zróżnicowanym standardzie, na każdą kieszeń. Zbiornik wodny, sosnowe lasy – sprzyjają relaksowi. Miejscowość ta, położona nad zbiornikiem wodnym także posiada tradycje przemysłowe. Jest tutaj Muzeum Zagłębia Staropolskiego, którego ekspozycja obejmuje: oryginalne, żeliwne koło wodne, maszyny z połowy XVIII w. i początków XIX w. tj. tokarki, strugarki, wiertarki promieniowe i inne, które udało się uratować z niszczejących zakładów staropolskiej myśli przemysłowej. Oprócz hal dawnego zakładu zachowały się też urządzenia hydrotechniczne, budynek administracyjny, osiedle robotnicze oraz budynek szkoły. Aby dotrzeć do Muzeum należy po dojechaniu do drogi nr 728 skręcić w prawo i dalej kierować się według oznakowania do obiektu. Następnie zawrócić by kontynuować jazdę szlakiem, który właściwie przecina ww. drogę i prowadzi do samego centrum Sielpi.

fot. Magdalena Weber

Wyruszając dalej podążamy przez koneckie lasy do Końskich. Po niespełna 14 kilometrach wjeżdżamy do miasta ulicą Południowa, kierując się w stronę zespołu pałacowo-parkowego. Zespół ten założył kanclerz wielki koronny Jan Małachowski w połowie XVIII wieku. Na jego terenie znajdziemy kilka ciekawych obiektów, jak: Oranżerię Egipską przyozdobioną siedzącymi postaciami faraonów i hieroglifami, Świątynię Grecką, Domek Wnuczętów, altanę, gloriettę, a także ciekawe ogrodzenie z basztami. W centrum miasta wznosi się jeszcze neogotycka kolegiata p.w. śś Mikołaja i Wojciecha. My kierujemy się w prawo drogą wzdłuż założenia pałacowo-parkowego, następnie znów w prawo w kierunku Czarnieckiej Góry.

Jadąc ulicą Browarną mijamy kościół p.w. śś Anny i Jana Chrzciciela i cmentarz parafialny z 1777r. Następnie cały czas drogą asfaltową przemierzamy koneckie lasy, mijając Wąsosz, wjeżdżamy do Czarnej – niewielkiej miejscowości, w której znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni. W kościele malowniczo położonym nad zbiornikiem wodnym, w ołtarzu głównym znajduje się obraz słynący łaskami z wizerunkiem MB, koronowanej w 1999 r. koronami poświęconymi przez papieża Jana Pawła II. Niedaleko od Czarnej, oczywiście na szlaku, napotykamy Czarniecką Górę – dawne przedwojenne uzdrowisko, cieszące się wielką popularnością. Do dziś zachowały się tu wille przypominające o świetności tego miejsca.  Dalsza wędrówka szlakiem prowadzi nas do Stąporkowa – drugiego miasta powiatu koneckiego, które także w swej historii ma zapisane tradycje przemysłowe o czym przypomina stojący tu, dość dziwny, pomnik grzejnika(!).

Skałki Piekło pod Niekłaniem
fot. Magdalena Weber

W Stąporkowie przecinamy drogę nr 42, by przez Wąglów dojechać do Niekłania, dawnych dóbr rodziny Platerów. W miejscowości kierujemy się wg oznakowań na Szydłowiec, by po kilku kilometrach jazdy dotrzeć do parkingu, przy którym rozpoczyna się ścieżka przyrodnicza prowadząca do rezerwatu przyrody nieożywionej o nazwie „Skałki Piekło pod Niekłaniem”. To niezwykle malownicze i ciekawe skupisko skałek, wyrzeźbionych przez erozję, przybierających kształty ogromnych grzybów skalnych, kominów, baszt, które sięgają wysokości od 2 do 6 metrów. Ścieżka liczy niespełna 2 km, a widok skałek nagradza trud związany z nadłożoną drogą.

Po powrocie z rezerwatu kierujemy się w prawo dalej na Szydłowiec. Niespełna 4 kilometry drogi dzielą nas od Antoniowa – miejscowości, w której kończy się odcinek szlaku znajdujący się pod opieką koneckiego oddziału PTTK. Dalsza jego część przemierza równie ciekawe obszary województwa, by przez Bliżyn, Skarżysko-Kam., Ostrowiec Świętokrzyski, Ćmielów, wreszcie dojechać do Opatowa i Ujazdu, a stamtąd oznakowaniami zielonymi doprowadzić strudzonych wędrowców do Sandomierza.

 Szlak Żarnów – Antoniów – 74,0 km
Przebieg szlaku: Żarnów – Machory – Maleniec – Dziebałtów – Sielpia – Końskie – Czarna – Czarniecka Góra – Staporków – Niekłań – Antoniów

Więcej informacji:
Oddział PTTK w Końskich
26-200 Końskie, ul. Partyzantów 1
tel. +48 41 372 31 70
www.pttkkonskie.pl

Całość szlaku transwojewódzkiego – 296,6 km: Sandomierz – Zawisełcze – Ostrołęka – Bogoria – Skotniki – Koprzywnica – Beszyce – Sulisławice – Szymanowice – Klimontów – Konary – Ujazd – Iwaniska – Planta – Sobiekurów – Wymysłów – Józefów – Strzyżowice – Czerników Karski – Czerników Opatowski – Opatów – Lipowa – Podole – Małoszyce – Ćmielów – Ruda Kościelna – Magonie – Sudół – Ostrowiec świętokrzyski – Chmielów – Kunów – Nietulisko Duże – Doły Biskupie – Kałków Godów – Brody – Stryków – Dziurów – Michałów Miejski – Starachowice – Rataje – Wąchock – Skarżysko-Kamienna – Rejów – Rezerwat Dalejów – Bliżyn – Ubyszów – Majdów – Hucisko – Huta – Antoniów – Niekłań – Stąporków – Czarna – Końskie – Sielpia – Dęba – Maleniec – Marcinków – Żarnów

miejsce na mapie

Wirtualny spacer

Pogoda w Końskich

Pogoda Końskie z serwisu